Sałatka z makaronem ryżowym



Odkąd pamiętam lubiłam gotować. Teraz też tak jest, ba – co więcej – gotowanie mnie relaksuje, wycisza i uspokaja. Stanie nad garnkiem z miksem różnych produktów i mozolne, powolne mieszanie, czekanie aż mikstura zgęstnieje, zmieni kolor lub po prostu „dojdzie” działa na mnie szalenie kojąco. I choć mogę powiedzieć, że przez całe życie przegalopowuję, rozplanowując je tak, że nie mam czasu nawet na mały przystanek, złapanie oddechu czy małą refleksję nad zdarzeniami minionego dnia – to gdy zabieram się za gotowanie, czas jakby staje w miejscu. Przygotowując posiłki absolutnie się z tym nie spieszę, dokładnie czytam przepis, odmierzam składniki. A gdy wszystko mam przygotowane, pokrojone i umyte powoli łącze ze sobą komponenty, dbając o odpowiednią ich ilość i kolejność dodawania. Wtedy mogę na chwilę przyjrzeć się swoim myślom. Zastanowić. Wyciągnąć wnioski ze swoich działań czy decyzji. Po prostu podsumować ostatni czas, dni które umykają mi przez palce. Czasami jak się zamyślę, odbiegnę za daleko w świat swoich wydarzeń, zdarza mi się utracić kontrolę nad tym co właśnie stoi na kuchni. I w takich wypadkach nieoceniona jest pomoc mojej Mamy, która zwykle otwiera jakieś wyjście awaryjne – i sypie jak z rękawa radami co zrobić, co zmienić i jakie składniki dodać aby potrawę przywrócić do stanu używalności. Dlatego tak bardzo lubię pichcić z Mamą. Wtedy wiem, że zawsze mogę liczyć na pomoc, wyratowanie z sytuacji, podrzucenie ciekawego pomysłu aby urozmaicić danie. Poniżej prezentuję Wam jeden z rezultatów wspólnego gotowania – sałatka, która pierwotnie trzy składnikowa została odświeżona, odmieniona i maksymalnie ulepszona. I znowu, gdyby nie Mama chyba nie spróbowałabym makaronu ryżowego, nie wiedziałabym, że z kilku drobnych rzeczy można wyczarować takie cudo!

Składniki:
• 50 g makaronu ryżowego
• 120 g. wędzonej piersi kurczaka
• ½ puszki ananasa
• 100 g. papryki konserwowej (ok. pół papryki)
• 100 g. groszku konserwowego zielonego,
• 100 g. kukurydzy
• kilka pomidorków koktajlowych


W naczyniu makaron zalać wrzątkiem, przykryć, zostawić na 3 minuty, po czym odcedzić. Pierś kurczaka pokroić na mniejsze kawałki, ananasa pokroić w kostkę a paprykę konserwową w cienkie paseczki. Wymieszać składniki, dodać kukurydzę, groszek i ozdobić pomidorkami koktajlowymi.

Smacznego!




Ślady

Użyj tego linku jeśli chcesz stworzyć Ślad (Trackback) do tego wpisu

Komentarze

Wyświetl komentarze jako Płasko | Wątki

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową
To leave a comment you must approve it via e-mail, which will be sent to your address after submission.

Proszę, wpisz widoczny na obrazku kod do odpowiedniego pola. Twój komentarz zostanie dodany tylko gdy wpisany kod będzie się zgadzał z tym widocznym na obrazku. Proszę, upewnij się, że Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę cookies (ciasteczek) lub Twój komentarz nie przejdzie poprawnie weryfikacji.
CAPTCHA